ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

بررسی یک مطالبه؛ رفع تبعیض میان معلمان و سایر کارمندان محقق می‌شود؟

۱۲۳۴
ب

بررسی یک مطالبه؛ رفع تبعیض میان معلمان و سایر کارمندان محقق می‌شود؟

آوای فرهنگی –  رفع تبعیض در حقوق و مزایا نسبت به سایر کارمندان دولت یکی از مطالبات اصلی معلمان است. در همین باره مسئولان آموزش‌وپرورش معتقدند: خواسته معلمان به حق است اما منابع درآمدی را دولت تعیین می‌کند…

به گزارش پایگاه خبری آوای فرهنگی ، مطالبه معلمان مبنی بر رفع تبعیض در حقوق و مزایا نسبت به سایر کارمندان دولت، حکایت امروز و دیروز نیست.

مطالبه‌ای که سال‌ها تکرار آن و نگرفتن پاسخی مشخص، فروردین امسال وزیر آموزش‌وپرورش را برآن داشت، نامه‌ای  خطاب به معاون اول رئیس‌جمهور بنویسد. بطحایی در این نامه یکبار دیگر یادآور شد”یکی از مهم‌ترین عوامل نارضایتی در میان کارکنان دولت، وجود نابرابری‌های عدیده در نظام پرداخت‌های مستمر و غیرمستمر است که متأسفانه به دلایل مختلف با صدور مجوزهای مختلف این فرآیند رو به تزاید است. او  پیشنهاد داد برای برقراری استقرار و نظام عادلانه پرداخت‌ها مقرر فرمایید کارگروهی مشتمل از نمایندگانی از وزرای محترم و اعضای شورای حقوق و دستمزد، نظام‌نامه‌ای را برای کاهش نابرابری در پرداخت‌های مستمر و به‌ویژه غیرمستمر کارکنان دولت تهیه و عنداللزوم به تصویب هیئت‌ وزیران برسد.”

اما سرنوشت این نامه و پیشنهاد وزیر آموزش‌وپرورش برای برقراری و استقرار نظام عادلانه پرداخت‌ها از سوی دولت مورد توجه قرار نگرفت.

حالا یکبار دیگر مطالبه رفع تبعیض‌ها از سوی معلمان مورد تاکید قرار گرفته است، اما آیا این خواسته دیرینه معلمان اجرایی خواهد شد؟ به نظر می‌رسد تحقق این مسئله بستگی به نظر دولت و سقف منابع و درآمدها در لایحه بودجه ۹۸ دارد اما محتمل‌ترین حالت برای کاهش تفاوت دریافتی میان معلمان با سایرکارمندان دولت، اضافه شدن درصدی به حقوق آنها مشابه طرحی است که در سال ۹۴ اجرا و از آن به نام فاز نخست رتبه‌بندی یاد شد.

به نظر می‌رسد، معلم تمام وقت هم طرح دیگری است که به منظور ایجاد مشوق و درصدی افزایش حقوق معلمان اجرا خواهد شد و براساس آن اگر فردی ۶ ساعت حق‌التدریس گرفت مبلغ حق‌التدریس ۱۸ درصد فوق العاده ویژه دریافت می‌کند. نحوه احتساب فوق العاده ویژه نیز با محاسبه حق شغل و شاغل، سختی کار، فوق‌العاده شغل و حق ایثارگری و پرداخت ۱۸ درصد مجموع آن به معلمان است. – البته طرح معلم تمام وقت نخست به دلیل عنوان آن که با شائبه افزایش کار از ۲۴ ساعت به ۳۰ ساعت همراه شده است و دوم به دلیل عدم اعتماد معلمان به مسئولان، مورد استقبال قرار نگرفته است.

خواسته معلمان به حق است؛ منابع درآمدی را دولت تعیین می‌کند

مهرداد خان ماکو مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش‌وپرورش درباره خواسته معلمان برای رفع تبعیض‌ها گفت:‌خواسته معلمان به حق است اما دولت برای دستگاه‌های اجرایی  منابع درآمدی را مشخص می‌کند. ما پیشنهاد اجرای رتبه بندی و افزایش فوق العاده ویژه معلمان را به دولت ارائه کرده‌ایم.

وی تاکید کرد: برای اجرای طرح معلم تمام وقت منابع لازم پیش‌بینی شده است.

مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش‌وپرورش بیان کرد: خواسته معلمان این است مانند سایر کارمندان دولت از مزایای رفاهی برخوردار شوند و دولت باید در منابع درآمدی آن را پیگیری کند و یکی از اولویت‌هایش این مسئله باشد.

خواستیم سقف بودجه آموزش بالا برود

خان ماکو یادآور شد:‌ وقتی منابع مالی دولت محدود است باید فی مابین امورات در سطح کلان سقفی را تعیین کند و پیشنهاد ما این است سقف بودجه آموزش بالا برود البته پیشنهاد بودجه آموزش‌وپرورش برای سال ۹۸ تا ۱۵ آذر مشخص می‌شود.

اما آیا خواسته وزیر آموزش وپرورش در نامه به معاون اول رئیس جمهور برای برقراری و استقرار نظام عادلانه پرداخت‌ها اجرا خواهد شد؟ آیا آموزش‌وپرورش صاحب قانون اداری مالی خاص خود می‌شود؟

مهدی نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش در اینباره گفت: وقتی زیرنظام منابع انسانی و مالی از زیر نظام‌های سند تحول بنیادین تنظیم می‌شد با معاونت پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرور که مامور این امور است، جلسات و رایزنی‌های مختلفی را داشتیم.

برای اجرای رتبه‌بندی باید با مسئولان تامین کننده منابع مالی به توافق برسیم

وی افزود: براساس این دو زیر نظام سند تحول بنیادین، قرار شد لایحه‌ای تنظیم و به مجلس ارائه شود تا معلم همانند یک کارمند اداری نباشد بلکه به عنوان یک مولفه حیاتی در جریان تعلیم و تربیت لحاظ شود.

دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش تاکید کرد که با همین نگاه رتبه‌بندی معلمان تنظیم و به دولت ارائه شده است و برای اجرای آن باید با مسئولان تامین کننده منابع مالی به توافق برسیم.

نوید ادهم بیان کرد: امیدوارم روزی دولت و مجلس به این باور برسند که سرمایه‌گذاری در آموزش‌وپرورش هزینه نیست البته در مدت اخیر نسبت به تامین منابع مورد نیاز اقدامات خوبی شده است اما چون حجم مطالبات بالاست، هنوز به جواب نرسیده‌ایم./تسنیم

بررسی یک مطالبه؛ رفع تبعیض میان معلمان و سایر کارمندان محقق می‌شود؟

انتهای پیام/

دیدگاه ها

 • همکار فرهنگی ۱۳۹۷-۰۸-۲۶ :: ۱۰:۵۴ ب٫ظ
  0 0

  وقتی حقوقهای نجومی و پاداشهای فوق نجومی را دیگران میگیرند کاملا معلوم است که نوبت به ما فرهنگیان که می رسد کفگیر دولت به ته دیگ بودجه میرسد!!!!!!!!!
  عزیزان فرهنگی و همکاران گرامی.!! تا زمانی که ما خودمان به این شرایط اسفبار راضی هستیم و با علم به اینکه پرداختی در کار نیست برای گرفتن کلاس ( اضافه کار) گوی سبقت را از هم می
  رباییم و با ارایه چند ساعت کلاس ضمن خدمت مجازی از خوشحالی بال در می آوریم وضع از این بدتر می شود و بهتر هرگز.!!!!!!!!
  کلاسهای اضافه را رها کنید به امان خدا. فقط موظفی خود را درست انجام دهید که مدیون بچه ها نباشید. بعد ببینید با چه سرعتی کار شما درست خواهد شد.
  دل ما به چه چیز باید خوش باشد و دلگرم.
  از بیمه فقط نامش را داریم آنهم از نوع حلبی آن را.
  حقوق ما در کمترین سطح ممکن پایین نگه داشته شده. آقایان اگر بخواهند میتوانند مشکل معیشت فرهنگی را سامان دهند ولی مشکل اینجاست که نمیخواهند.
  نمونه و مصداق بارز آن همین طرح به اصطلاح ” معلم تمام وقت”۰ اگر طرح خوبی است و هدفتان ماستمالی کردن اضافه کار معلم نیست چرا دست دست میکنید و امروز و فردا میکنید؟؟!!!

  جز این است که با مشغول کردن ذهن معلمها میخواهید زمان بخرید و از این کاسه به آن کاسه کنید و حق الزحمه معلم بدبخت را با یکسال تاخیر بپردازید؟

  شما چرا جریمه دیرکرد به معلم نمی پردازید؟
  اگر حرام است چرا بانکها میگیرند و اگر مشکل شرعی ندارد چرا شما نمی پردازید.؟ با پول معلم هزار گونه کار و کاسبی راه انداخته اید. صندوق ذخیره فرهنگیان یک نمونه عینی است که پول معلمها رو با عنوان جعلی وام چپاول کردند.
  از این وامهای شیرین تر از هلو به معلمهایتان هم بدهید. مگر نه اینکه این پول مال ما بود.!!!!!!؟

  آموزش و پرورش رها شده به امان خدا.
  مانند یک کشتی در دریای متلاطم که ناخدایی ندارد و اگر هم داشته باشد قابلیت و توان هدایت و رساندن آن به ساحل امن را ندارد. به فکر خود باشید و شغل دوم و سومی دست و پا کنید که از تنور آموزش و پرورش آبی برای من و شما گرم نخواهد شد!!!!

 • ح م از بینالود ۱۳۹۷-۰۸-۲۷ :: ۷:۰۲ ب٫ظ
  0 0

  با سلام.
  جناب اللهیار ترکمن خدا قوت.خسته نباشید.
  در خبرها آمده است که اعتبار لازم برای بیمه تکمیلی ۸۰ هزار فرهنگی ایثارگر تامین شده.
  شکی نیست که جامعه به ایثار گران مدیون است و در جهت رفع نیازهای آنان باید تلاش مضاعف نمود.

  اما بقیه فرهنگیان داخل آدم نیستند؟!!!!! برای مشکلات بیمه بقیه فرهنگیان هم کاری میکنید.؟ همکاری که همسرش به اجبار باید سزارین بشود و بیمارستان ۶ میلیون برای عمل جراحی مطالبه نموده باید چه خاکی به سرش بریزد.؟؟؟؟
  سایر بیماریهای خاص و غیر خاص را چه بکند وقتی باید هزینه ها را بصورت پیش پرداخت بپردازد به امید آنکه روزی بیمه پس از ۶ ماه شاید بخشی از آن را برگرداند.
  ما بیمه تکمیلی را انتخاب کرده ایم که پولی نپردازیم و به هنگام بیماری درد و غم و اندوه ما صد چندان نشود.
  ضمنا اگر ممکنه و به شما برنمیخوره لطف کنید اضافه کار سه ماهه بعد از عید را کامل تسویه فرمایید.پولش رو لازم داریم.هرچند قدرت خرید آن اینقدر کم شده که دیگه کار خاصی نمیشه باهاش انجام داد.ولی اگر به موقع پرداخت کرده بودید میشد به یک زخمی زد..

  راستی

  بابت این همه تاخیر میدانید چقدر به ما مدیون هستید.؟ فکری برای فردای قیامت خود کرده اید که چگونه جواب این همه معلم را بدهید.؟؟!!!!
  به ولایت علی(ع) قسم اگر بنده حقی داشته باشم که از ناحیه شما ضایع شده باشد از شما نخواهم گذشت .
  نمیگذارم به این سادگی ها عبور کنید.

 • ح م از بینالود ۱۳۹۷-۰۸-۲۸ :: ۶:۱۴ ب٫ظ
  0 0

  با عرض سلام حضور جناب بطحایی وزیر محترم آموزش و پرورش.
  و اما بعد…

  در خبرها از قول حضرتعالی گفته شده که تعطیلی برخی مدارس و کلاسها اجحاف در حق دانش آموزان است.

  ما هم میدانیم که اینکار اجحاف به دانش آموز است اما باعث و بانی این اجحاف کیست؟؟؟!!!!

  اگر شما تدبیری بیندیشید که حق معلم را آنگونه که شایسته مقام معلم هست درست و به موقع بپردازید هیچ معلمی راضی نمیشود کلاس را رها کند.

  مطمئنا این همکاران گرامی که چنین اقدام درست و به جایی انجام داده اند کلاسهای اضافه کار خود را رها کرده اند و من مطمئن هستم موظفی خود را به نحو شایسته انجام می دهند.
  اینک این شما هستید که باید حق الزحمه امثال بنده را که سال گذشته با دلار ۴ هزار تومانی برای شما اضافه کاری کردیم به نرخ دلار امروز محاسبه و پرداخت کنید. شما این کار را انجام دهید من ضامن میشوم که همه همکاران فرهنگی رختخواب خود را هم داخل مدارس پهن کنند و ۲۴ ساعته در خدمت شما و فرزندان این آب و خاک باشند.

  مشکل راریشه ای حل کنید.معلم مقصر نیست. اشکاب در پرداختهای ناعادلانه و بعضا مبذرانه است.همکار شما با ۲۷ سال سابقه و مدرک کارشناسی زبان انگلیسی باید ۲.۸۰۰ دریافت کند و شخصی با دیپلم ناقص در نهاد و ارگان دیگری ۶ یا ۷ میلیون. این تبعیض , کشنده است.

 • ح م از بینالود ۱۳۹۷-۰۹-۰۴ :: ۱۱:۲۴ ب٫ظ
  0 0

  سلام. در خبرها آمده است که قرار است مناظره ای بین مسوولان آموزش و پرورش( جناب ترکمن) و جناب سحر خیز معاون اسبق وزلرتخانه صورت پذیرد!!!!!!!

  همکاران: به هوش باشید که تمام این فیلم و سیانسهایی که جدیدا راه انداخته اند فقط برای مشغول کردن ذهن من و شماست و اینکه با طرح این مسائل میخواهند پرداخت مطالبات به حق معلم را که محوری ترین رکن آموزش و پرورش می باشد باز هم به تعویق بیندازند.

  دمتان گرم که عجب سیاست بازهایی هستید. راستی خجالت نمیکشید که اینگونه به شعور معلم توهین میکنید.؟؟!!!!
  اگر نمیخواهید پول ما بیچاره ها را بپردازید لا اقل مثل مرد بگویید پول نداریم. کلاسهای ما را فی سبیل الله اداره کنید.پول نداریم اضافه کار شما رو بپردازیم.

  همکاران گرامی: برای چندمینبا خمت سروران گلم عرض کنم که از تنور آموزش و پرورش آبی برای ما گرم نمیشود.

  شاهکار جدید دولت برای افزایش حقوق در سال ۹۸:

  فرموده بودند قرار است حقوق کارمندان به طور یکسان مبلغ ۵۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کند. یعنی کارمند صفر کیلومتر همان افزایشی را خواهد داشت که یک کارمند با ۲۸ سال سابقه.!!!!!!!!!!

  به نظر شما خواننده گرامی این کار , کارشناسی شده است یا یکی از افاضات خام و نپخته ای است که از ذهن آقایان تراوش کرده؟؟؟
  ضمنا در این داستان معلم را هم کارمند قلمداد کرده اند.

  بنده نمیدانم اهالی دولت چرا نمی فهمند که کار معلم با کارمندی و پشت میز نشینی متفاوت است.؟!!!!

  شاید و به احتمال قریب به یقین حضراتی که در راس بدنه آموزش و پرورش قرار دارند ما معلم ها را با خودشان قیاس فرموده اند که صبح تا غروب پای سیستم ادارات خود نشسته و از اینترنت رایگان استفاده نموده و مشغول وبگردی و سرگرمی هستند..

  در پایان:

  کارد به استخوان معلمهای این مملکت رسبده. تکانی به خود بدهید و لایحه رتبه بندی را اجرا کنید.

  طرح معلم ” تمام وقت” اگر چه به نوعی توهین بع شعور معلم به حساب می آید ولی اگر فکر میکنید طرح مثبتی است چرا اجرا نمیشود.؟؟؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.